Aparaty wspomagające

  1. Aparat Nance`a – składa się z akrylowej tarczy umieszczonej na podniebieniu, od której odchodzą stalowe druty przylutowane do pierścieni na zębach trzonowych. Służy do zakotwiczenia zębów trzonowych podczas dystalacji.
  2. Pendulum – jest to aparat klejony do zębów przedtrzonowych, który przesuwa zęby trzonowe w kierunku dystalnym oraz wkładany do pierścieni zacementowanych na zębach trzonowych.
  3. Aparat Hyrax – jest to aparat służący do szybkiego rozszerzenia szczęki. Przyklejony do bocznych zębów w górnej szczęce. Jest rozkręcany bez zdejmowania.
  4. Łuk podniebienny (Goshgarian), łuk językowy – aparaty najczęściej stosowane dodatkowo, wraz z aparatami stałymi zewnętrznymi. Utrzymuje określoną szerokość łuku zębowego dzięki łukowi łączącemu pierścienie zacementowane na zębach bocznych. Wykorzystywane są także do odratowania zębów trzonowych.
  5. Quad-Helix, Bi-Helix – są to aparaty wewnętrzne zacementowane na zębach trzonowych, od strony podniebienia. Najczęściej stosowane jako aparaty wspomagające leczenie aparatami zewnętrznymi. Stosowane w okresie uzębienia mieszanego i stałego. Służą do rozbudowy łuku zębowego.
  6.  Aparat Herbsta – to aparat stały, którego konstrukcja wymusza jedną, doprzednią pozycję żuchwy. Przez to pobudza się jej wzrost w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego. Konstrukcja aparatu porównywana jest do sztucznego stawu między żuchwą a szczęką. Aparat daje najlepsze rezultaty w okresie tzw. skoku wzrostowego i tuż po nim.
  7. Mikroimplanty – to miniaturowych rozmiarów metalowe wszczepy ortodontyczne,  które umieszcza się w kości na okres leczenia ortodontycznego. Zadaniem ich jest wspomaganie leczenia poprzez umożliwienie przesuwania całych grup zębów z wykorzystaniem wszczepów zamiast własnych zębów, jako punktu oparcia. Stanowią dodatkowy element zakotwiczenia aparatu stałego. Zastosowanie mikroimplantów niejednokrotnie pozwala uniknąć usuwania zębów stałych, umożliwia pionizowanie ( wyprostowanie) zębów pochylonych przez uzupełnieniem protetycznym lub implantologicznym. Zabieg wprowadzania mikroimplantu jest całkowicie bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu leczenia implant zostaje wykręcony, a miejsce po nim goi się bardzo szybko.

7

1

2

3

4

5

6

Copyrights 2014 Ortodent   Design: Black Horse | www.blho.pl