Aparaty Ruchome

Leczenie aparatem ruchomym jest często pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym. Aparaty ruchome są stosowane w okresie wzrostu pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk, a pośrednio wpływają na położenie zębów. W przeciwieństwie do aparatów stałych nie są zamocowane na stałe za zębach pacjenta. Zastosowane w porę dla odpowiedniej wady mogą dać doskonałe rezultaty. Wymagają jednak dyscypliny ze strony pacjenta w noszeniu aparatu zgodnie z zaleceniami lekarza.

Aparaty dzielą się na jednoszczękowe i dwuszczękowe.

 

Aparat ruchomy dwuszczękowy – nazywany też aparatem czynnościowym stosowany jest zwykle u dzieci w fazie wzrostu. Wykazuje on działanie nie tylko ortodontyczne, skierowane na zęby, ale również ortopedyczne, korygujące nieprawidłowości w zakresie szczęk. Aparat ten prowokując odpowiednie ułożenie żuchwy do szczęki umożliwia leczenie wad zgryzu w najbardziej fizjologiczny sposób, to jest wykorzystując siłę mięśni.

 

Aparat jednoszczękowy – stosowany głównie u dzieci w fazie uzębienia mlecznego, mieszanego i wczesnego stałego do leczenia wad zębowych. Aparaty często zawierają śrubę ortodontyczną pozwalającą na poszerzenie łuku zębowego.

 

Copyrights 2014 Ortodent   Design: Black Horse | www.blho.pl