Higiena

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby i elementy aparatu po każdym posiłku. Polecane są specjalne szczoteczki ortodontyczne, zarówno zwykłe jak i elektryczne z końcówkami przeznaczonymi do aparatów stałych. Dodatkowo dostępne są tzw. szczoteczki jednopęczkowe (bardzo wąskie, którymi łatwo dotrzeć do wszystkich przestrzeni). Zalecane jest również używanie irygatorów wodnych, który ułatwia zarówno oczyszczanie zębów, jak i kieszonek dziąsłowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze znaczenie ma systematyczność i dokładność, a co za tym idzie, czas poświęcony na mycie zębów. Brak prawidłowej higieny oraz trudności z jej utrzymaniem powodują łatwiejsze odkładanie osadu i złogów na zębach, dlatego pacjenci leczeni aparatami stałymi powinni częściej zgłaszać się na profesjonalne czyszczenie zębów wykonywane przez higienistki.

 

Nie stosowanie się do zaleceń i wskazówek higienicznych grozi zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań takich jak: demineralizacja szkliwa (białe plamy), próchnica, stany zapalne dziąseł oraz ich przerosty.

 

 

 

Copyrights 2014 Ortodent   Design: Black Horse | www.blho.pl